Dělení plemen slepic

Nejčastěji se plemena čistokrevných slepic dělí podle tělesné konstituce:

Plemena těžkého typu: kočinky, bahmánky, orpingtonky. U slepic není výjimkou, že tělesnou váhou v pohlavní dospělosti dosahují před tři kilogramy. Kohouti těžkého typu váží zpravidla kolem 4 kg. Tento typ slepic patří mezi nejlepší kvočny, častěji mívají nižší snášku a chovají se zpravidla pro maso. Kohouti tohoto typu bývají mírumilovnými společníky.

Plemena středně těžkého typu: velšsky, plymutky, hempšírky, faverolky, australky. Slepičky váží kolem 2,5 kg, kohouti zpravidla o půl kg více. Tento typ slepic bývá častokrát chován pro kombinovanou užitkovost.

Plemena lehkého typu: vlašky, hamburčanky, české slepice. Využívané především pro snášku. Slepičky takřka nekvokají. Váhově se pohybují do dvou kg. Díky drobnému vzrůstu nemají přílišnou zmasilost, proto pro chov na maso nejsou úplně vhodné.

 

 slepice-vybeh-volnost.jpg

 

Dalším hlediskem, dle kterého se slepičky rozlišují, je způsob užitku:

Nosná: leghornky, velšsky, araukany, hempšírky, barneveldkymarasky, hamburčanky. Chovaná pro vysoké snášky, zpravidla dobře nesou i v extrémních podmínkách, co se teplot týče. Snáška se pohybuje 200+ vajec. Řadí se sem pouze čistokrevná plemena. Nosní hybridi se mezi plemena slepic správně nezařazují a tvoří samostatnou kategorii.

Masná: faverolky, sasexky, žerzejští obři. Chované pro maso. Vyznačují se rychlým růstem. Jejich maso bývá velmi chutné a slepice dosahují vynikající zmasilosti. Trendem posledních let je, že masné typy slepic se přetransformovávají na výstavní kusy spíše než na ty na pekáči. Masná plemena mívají klidný charakter.

S kombinovanou užitkovostí: amroksky, dominikánky, forverky. Nejoblíbenější plemena slepic. Vyznačují se úctyhodnou snáškou a zároveň výtečnou zmasilostí. Mnoho plemen s kombinovanou užitkovostí si můžete ochočit a chovat je jako své domácí miláčky. Slepičky dvojího užitku jsou krasavice, které Vám přirostou k srdci.

Bojová: malajky, asilky. Menší slepice s vysokým temperamentem. Tento typ slepic se v minulých dobách šlechtily speciálně pro kohoutí zápasy. Dnes se chovají pro okrasu a výstavy.

Zakrslá: japonky, bantamky, holandské zakrslé.

Okrasná (jinak jako Plemena se zvláštními znaky): hedvábničky, holokrčky. Slepičky jsou vzhledem naprosto jedinečné a na první pohled nepřehlédnutelné. Často se objevují na výstavách.