Česká slepice

Česká slepice je naše národní plemeno. Patří mezi slepice lehkého typu. Plemeno bylo vyšlechtěno počátkem 20. století v Česku. Pro toto plemeno je příznačná otužilost, odolnost a celková nenáročnost. Dokáží dobře prosperovat i v horských oblastech.

Plemenné znaky

Disponují střední postavou s válcovitým, dobře osvaleným trupem. Ocas mají oproti ostatním plemenům výše postavený s vějířovitým rozevřením per. Hlava je menší s velkým listovým hřebenem a menšími laloky. Oči mají výrazně oranžovou barvu přecházející do červena.

Barevné rázy

Klasické i zdrobnělé české slepice se nejčastěji vyskytují ve formě zlatých kropenatých slepic. V chovech však můžete objevit i koroptví, bílé, stříbrné koroptví a další.

Poctivá snáška

České krásky snášejí kolem 170 vajíček ročně s váhou 55 g. Skořápka nese krémovou barvu. Zdrobnělá forma až 120 ks 40g vajíček. Pro maso se používají zpravidla kohouti, kteří disponují větší zmasilostí. Pro maso jsou vhodní už v 8 týdnu věku. Maso mají šťavnaté a chutné.

V chovu přináší radost

Slípky jsou otužilé a zvyklé na středoevropské prostředí. Spokojené budou i ve větších výbězích. Jsou velmi shánlivé a větší výběhy dobře využijí. Nejsou náročné na potravu a nespotřebují příliš krmiva. 

slepice-ceska-zlate-kropenata-mlady-par.jpg