Maransky

Maransky zažívají několik posledních let chovatelský boom, kdy se jejich obliba navyšuje raketovým růstem. Kořeny tohoto plemene zasahují do Francie, kde začalo vznikat na přelomu 20. století. Postupem let se mimo francouzské větve vyvinula i anglická.

Maranská slepice patří mezi středně těžké nosnice. Slepice dosahují váhy 3 kg, kohouti až 4 kg.

Tělesné předpoklady

Maransky jsou na první pohled značně podsadité. Francouzské maransky od těch anglických rozlišíte díky jednoduchému znaku. Francouzské slípky mají opeřenou vnější stranu běháků. Maransky se i přes silnější tělesnou konstituci nesou elegantním krokem.

Špičatý ocas je zasazen středně vysoko. Hřeben mají jednoduchý částečně klopený. Oči se zbarvují do oranžova. Ušnice a malé laloky jsou červené.

Vyskytují se i ve zdrobnělé variantě, kdy kohouti váží 1,2 kg a slepičky maximálně jeden kilogram. Zdrobnělé maransky pocházejí z Anglie.

maranska.jpg

Barevné rázy

Nejznámější zbarvení maransek je tzv. fauve, slepičky zdobí pšeničná barva s lehkým načervenáním. Jinak slepičky nesou černoměděné zbarvení nebo krahujcovité. Celkově se eviduje pět barevných rázů. Francie jich uvádí dokonce 12.

Snáška

I přes své silnější tělesné konstituce dokáže snést toto plemeno až 170 vajec mimořádné velikosti. Každé vajíčko váží v průměru 65 g. Opravdovou výjimkou a ceněným skvostem je skořápka vajíček, které maransky snášejí. Ta je tmavě hnědá s červeným podtónem. Pěkné vybarvení skořápky je znakem zdraví slepic a dobré kvality vajec.

Zdrobnělé snášejí 120 vajíček s hmotností 45 g, což jsou vzhledem k jejich tělesné konstituci velká vajíčka.

maranska-snaska.jpg

Maso

Maranska se řadí výhradně mezi nosná plemena, zanedbat u ní nelze však masnou užitkovost. Maransky mají opravdu výborné maso a vynikají zmasilost.

Chov maransky

Oblíbenost slepiček neroste pouze díky výtečné užitkovosti a netradičním vajíčkům, ale také díky krotké povaze. Slepičky se nechají lehce ochočit a můžete je krmit přímo z ruky. Zdrobnělé maransky se nenechají ochočit tak dobře jako jejich větší sestry. A malé slepičky mají sklon ke kvokavosti.

The writinguniverse legit will have transparent terms and policies. They will have them on their website. They will never guarantee the quality of the work they do, but they will do everything they can to make their customers happy. If you don't like the policy of the company, you should contact them. And if you suspect a review is fake, you can also verify the account photo with Google. Once you've verified the authenticity of the review, it's time to decide if it's worth paying for their services.