Hamburčanky: okrasné slepice s obstojnou snáškou

Řadí se mezi okrasná plemena slepic. K přešlechtění docházelo v Anglii a Holandsku až ve 30. letech 20. století, přesto první zmínky o hamburčankách se dají najít už v 18. století. Díky stavbě těla a netradiční barvě peří hamburčanky bodují na výstavách a jsou středem zájmu.

Vzhled a plemenné znaky

Typově se řadí mezi lehká plemena slepic. Slepička má menší hlavu, tmavé oči až černé barvy. Hřeben mají dlouhý růžicový. Trup je úzký, protáhlý. Běháky středně dlouhé břidlicově modré barvy. U tmavších rázů jsou běháky tmavší.

Zbarvení

U hamburčanek je evidováno deset barevných rázů slepic. Nejčastějším jsou tečkované, pruhované a jednobarevné kresby. Nejvíce chovanou a zároveň nejznámější je stříbrná černě tečkovaná hamburčanka.

Užitkové vlastnosti

I když je hamburčanka okrasným plemenem, dalo by se předpokládat, že chovatelovu spokojenost bude naplňovat její krása. Toť vše. Překvapí Vás však, že hamburčanky jsou i obstojné nosnice, které svým chovatelům dají až 180 bílých vajíček během snáškového období. Každé vajíčko váží 50 - 60 g.

Chov

Chov tohoto okrasného plemene není ničím zvláštní. Pozor si musíte dát v zimních obdobích, které hamburčanky těžko snáší. Spokojené budou v zatepleném kurníku.

Pokud se rozhodnete chovat tyto slepičky, připravte si vysoké ploty. Hamburčanky jsou totiž opravdoví letci a dvoumetrové ploty snadno překonají.

hamburcanka.jpg