Faverolka

Plemeno slepic má původ ve Francii, přesto se za jejich domovskou zemi udává Německo. Ve Francii se v dřívějších dobách chovali faverolky pouze pro výstavní účely. Až v Německu byly přešlechtěny na užitkové plemeno chované především pro maso.

Pro tento dvojí původ se dnes v chovech vyskytují tři druhy faverolek – původní francouzské, německé (někdy nazývány jako německé lososovité slepice) a anglické.

Bohaté opeření = ochrana před zimou

Faverolky mají bohatě opeřenou hlavuvýraznými vousy a opeření se vyskytuje dokonce i na běhácích. Tento znak jim napomáhá dobře snášet i náročnější podmínky a výkyvy teplot.

Přestože jsou slípky masným plemenem, mají poměrně malé tělo. A patří mezi středně těžkátěžká plemena. Jejich váha dosahuje cca 3,25 kg, u kohoutů až čtyř kilogramů.

Další plemenné rysy

Jednotlivé typy faverolek má i různé barevné rázy. Nejčastěji se můžete setkat s původním lososovitým, lososově růžovým až lososově červeným, bílým a bílým kolumbijským.

Hlavičky mají slípky maličké obohacené jednoduchým, středně velkým hřebenem. Laloky jsou zakrslé a ušnice plně zakryté peřím.

faverolka-slepice.jpg

Chov

Faverolky patří mezi bezproblémové a klidné slepice. Snáší dobře chov v malých výbězích, kde jim musíte dopřát pestřejší krmivo bohaté na minerální látky a vitamíny. Pozor si dejte na sklon k tloustnutí.

Nejen maso, ale i obstojná snáška

Slípky snášejí světle béžováhnědá vajíčka s váhou minimálně 55 g. Jednotlivé typy faverolek dávají svým majitelům od 130 do 160 vajec. U tohoto plemene je výhoda, že snáší v zimě.

Jejich maso oceníte díky rychlému růstu slepiček a výborné chuti masa.