Orpingtonky: mohutné dámy z Anglie

Velké slepice s majestátním vzhledem. Řadí se mezi těžké typy slepic. Jejich váha se pohybuje okolo 3,5 kg, u kohoutů může překračovat i 4 kg. Slípky pocházejí z Velké Británie, stejně tak zdrobnělá forma. Velké slípky byly vyšlechtěny už na konci 19. století. K dalšímu šlechtění docházelo i v Německu.

Tělesná stavba

Slípky kromě rozložitosti a velikosti působí i poněkud krychlovitě. Může za to i skutečnost, že díky kratším běhákům a načechranému peří se nesou nízko nad zemí. Určitou roli hraje i krátký ocas, který od těla orpingtonek nevystupuje příliš do prostoru.

Hlavu mají tyto anglické dámy vzhledem k tělu maličkou zdobenou drobným listovým hřebenem.

Zbarvení orpingtonek

Základní barvou, která se u nich objevila jako první, byla černá. Dalším šlechtěním v Německu vznikala bílá a žlutá. Orpingtonky se pyšní celou řadou zajímavých barevných rázů (břízová, žíhaná varianta, černobílé tečkování atd.).

Orpingtonky se díky své kráse často vyskytují na výstavách. Dejte si ale pozor při chovu žlutého barevného rázu. Ten je velmi citlivý na slunce a déšť. Peří se díky těmto vlivům stává méně výrazné a slepice pak plně nebodují na výstavních prknech.

Užitkové vlastnosti slípek

Tyto anglické slepičky jsou nejčastěji chovány pro svou výraznou snášku. V ideálních podmínkách snášejí kolem 180 vajíček ročně se světle hnědou skořápkou. Vajíčka spadají do kategorie středně velkých o hmotnosti kolem 55 g. Orpingtonky si udržují dobrou snášku i během zimních období.

Chovat je můžete i pro maso. Díky tělesné konstituci je na těle slípky velké množství masa, které je jemné a křehké.

Chov slípek

Slepice vzhledem ke své tělesné konstituci spotřebují více krmení. Náklady si snížíte vypuštěním slepic do travnatého výběhu, kde si orpingtonky snadno shánějí potravu samy. K večernímu dokrmování používejte krmné směsi. Anglické holky jsou náročnější na příjem bílkovin a tímto přístupem jim poskytnete všechno, co potřebují.

Uvažujete-li o pořízení plemene, které bude schopné dobře sedět na vejcích a bez problémů se postará o své potomstvo, pak jsou orpingtonky ty pravé.

Velikosti slípek uzpůsobte kurník, hřady i snášková hnízda dávejte 30 cm nad zem. Velikost snáškových hnízd trochu rozšiřte, aby se do nich slepice pohodlně vešly.

orpingtonka-slepice.jpg