Ankony: hospodárné slepice se schopností bránit se predátorům

Patří mezi plemeno selských slepic. Její domovinou je slunná Itálie. Slepičky jsou malé, štíhlé s protáhlým trupem a vysoko postaveným ocasem. Plemeno se řadí mezi lehký typ a dosahuje váhy kolem 2 kg, kohouti 2,5 kg.

Vzhled

Nejtradičnější na vzhledu ankonek je jejich zbarvení. Slípky mají černé peří s bílým tečkováním. Postupem času, jak slípky stárnou, začíná pomalu ustupovat černé peří, které je nahrazováno bílým. Díky tomuto znaku lze dobře rozpoznat i stáří slípek. Vyskytuje se i varianta modrobílá, která je ovšem spíše vzácná.

Hlavu ankonek nejčastěji zdobí jednoduchý hřeben, který je u slípek mírně klopený. Setkat se můžeme i s růžicovým hřebenem.

Snáška

Ankonky patří mezi nosná plemena. Snášejí kolem 200 velkých vajíček bílé barvy. Při snášce slepice nerozhodí ani horší počasí, nebo časté klimatické změny. Ankony jsou opravdový tvrďák a snášejí pravidelně i v horších podmínkách.

Ekonomicky výhodná slepice

Slípky k výrobě vajíčka spotřebují mimořádně málo krmiva. Pokud je pustíte na pastvu do volného výběhu, slípky jsou si schopné sehnat spoustu potravy samy a nebudete o ně muset mít starost.

ankona-nosnice.jpg

Chov

Italské slípky patří mezi živější plemena. Pozor si dejte na jejich schopnost přelétávat i vyšší ploty. Více jim bude vyhovovat díky jejich aktivitě větší výběh, ve kterém budou krotké a spokojené. Italské holky nejsou příliš dobrými matkami. Je u nich šlechtěním potlačená kvokavost, chcete-li si vylíhnout vlastní kuřátka, budete muset využít líhně.

Toto plemeno je výborné v bránění se proti útokům predátorů. Jednak na ně dobře upozorní a za druhé před nimi umí jednoduše uletět. Takže pokud bydlíte v blízkosti lesů nebo na samotě budou pro vás ankony ideálními slepičími společnicemi.