Rodajlendky: temperamentní slepice s vysokou snáškou

Krásky z Rhode Islandu (USA) se řadí  mezi čistokrevná plemena s nadprůměrnou snáškou. U těchto nosnic oceníte i chutné maso.

První výskyt slípek byl zaznamenán už v 19. století. Jejich kořeny dosahují až k asijským malajkám a kočinkám. Z USA se rodajlendky šířily na začátku dvacátého století do Německa. Jejich dobré geny pro snášku vyjadřuje i fakt, že toto čistokrevné plemeno bylo využito jako jedna z větví pro šlechtění nosných hybridů.

Snáška vajec

V ideálních podmínkách snáší rodajlendky kolem 300 vajíček s hnědou skořápkou. Průměrně snášejí 280 vajec za snáškové období. Zimní období nemá na jejich snášku nejmenší vliv. Slípky totiž dobře snášejí výkyvy počasí i drsnější klimatické podmínky.

Chov rodajlendek

Za vysokou snáškou se musíte občas věnovat slípkám větší pozornost než ostatním slepicím. Pro jejich temperament se čas od času mohou urazit, že jste si jich při návštěvě výběhu dostatečně nevšímali a nenabídli jim nějaký ten pamlsek.

I přes občasné nároky si slípky hodí pro začínající chovatele a umí jim odpustit nějaký ten přešlap, pokud se s nimi jednou za čas pomazlí.

rodajlendky-hejno.png

Krmení

Na stavu nejsou slípky náročné. Postačí jim stejný přístup k potravě jako ostatním slepicím. Přesto držet na paměti, že slípkám musíte pravidelně dávat dostatečné množství vápníku, kterého při vydatné snášce spotřebují mnoho.

Pro a proti chovu rodajlendek

+ výtečná snáška

+ počet vajíček vám zima nesníží

+ odmění i masem vysoké kvality

+ velmi vitální slípky

+ díky červenému peří patří mezi nejhezčí slepice

- díky svému temperamentu bývají občas náladové

- vyžadují si vaši pozornost

- potřebují kurník, ve kterém se budou cítit pohodlně