Proč slepice zobou vejce

Příčin, které vedou Vaše nosnice k zobání vajec, existuje celá řada. Pokud je budete ignorovat a nepídit se po nich, slepice se mohou naučit vejce požírat. A tomuto zlozvyku je budete těžko odnaučovat.

Zobáním do vajec Vám slepice dávají najevo, že jim něco chybí. Zpravidla vyvážená strava v podobě kvalitního krmiva. U nosnic musíte dbát i na dostatečný příjem minerálů a vitamínů, především vápníku. Ten při pravidelném snášení slepicím značně ubývá.

Může se stát, že slepicím vejce prostě jen zachutnaly. Stačí, aby se v kurníku rozbilo jedno vajíčko, které slepice s chutí pozře, a zlozvyk zapustí své kořeny.

0009351236k-849x565.jpg

Boj proti zobání a požírání vajec

V první řadě zapracujte na odstranění příčin. Nosnicím dopřejte pestrou stravu a snůšku vajec sbírej co nejrychleji po jejím snesení. Slepicím pak do hnízda podstrčte tvrdé podkladky, díky kterým se odnaučí postupem času do vajec zobat.

Pokud nepomáhají podkladky, nebo vyfouknutá vejce naplněná silně kořeněnou hořčicí, můžete zvolit radikálnější metodu - zastřihnutí zobáku. Tím, že slepici zkrátíte zobák přibližně o 2 mm, nebude schopná vejce rozklovnout.

Pořídit si můžete i hnízda s dvojitými dny. Snesené vejce spadne na spodnější dno, ke kterému se slepice nedostane.

Neplechu dělá pouze jedna slepice? Z hejna ji odstraňte. Ostatní slípky se jejímu chování jinak velmi rychle naučí.