Nedokonalosti vajec

Dva žloutky

Jedna z nejčastějších nedokonalostí vajíček, kterou se vám párkrát do roka podaří v hnízdě slepiček ulovit. Dva žloutky bývají nečastěji známkou stárnoucí slepice, která finišuje svou snáškovou éru.  Některá plemena slepic mají od začátku snášky genetický předpoklad ke snášení vajíček s dvojitým žloutkem.

Z vajíček s dvojitým žloutkem se vzácně mohou vylíhnout i kuřata dvojčata, přesto toto vejce jako násadové nepoužívejte. Snížíte si tím pravděpodobnost vylíhnutí kuřátka, nebo se může vylíhnout kuře s genetickou mutací.

dva-zloutky.jpg

Vejce bez žloutku

Chyba, která se často vyskytuje u malých vajíček. Tato vejce se občas označují jako kohoutí vejce, trpasličí, pohádková vejce. Tato vajíčka snášejí slepice, které nemají úplně vyladěný reprodukční systém. Tento stav může nastat i u starších slepic.

Bez skořápky nebo s tenkou skořápkou

Často nazývána jako gumová vejce. Jejich membrána je měkká a poddajná. Vejci chybí skořápka. Tento jev se často stává:

U čerstvých nosnic

U slepic, které jsou dlouhodobě vystavované stresu

Špatnou nutriční vyvážeností, především nedostatek vápníku, fosforu nebo vitamínu D

Zdravotní závadností v děloze slepice

Některé slepice mají zhoršenou schopnost využívat vápník v horkém počasí.

Neobvyklý tvar nebo textura skořápky

Tzv. mutantí vejce způsobuje nedospělý reprodukční systém a nedozrálé žlázy. Pak se vytvářejí zvláštní tvary skořápky. Prapodivné tvary a texturu zapříčiňuje i stres, případně nějaký defekt ve žlázách slepic. Může je způsobit i infekční bronchitida.

Špatnou texturu zapříčiňují i prasklinky ve skořápce, které jsou během sestupování vajíčka tělem slepice zacelovány.

Hrubé nebo vroubkované vejce

Nejčastěji způsobené nadměrným příjmem vitaminu D a vápníku. Značit mohou i onemocnění, rychlé světelné změny. Pokud je u svých slípek nalézáte jen zřídkakdy, není důvod panikařit. Jedná se o pouhé vybočení z běžného cyklu.