Houževnaté slepice Amroksky

Amroksky jsou slepice středně těžkého plemene, které můžete využít jak na maso, tak pro výtečnou snášku vajec. Tyto slepičky se po Evropě začaly rozšiřovat až po 2. světové válce. Jejich zrod vychází z vyšlechtění žíhaných plymutek.

Užitkovost

Toto plemeno se odvděčí i začínajícím chovatelům. Vyznačují se totiž odolností, rychlým růstem a dobrý opeřením. Amroksky rychle dozrávají dospělému věku a začínají brzo snášet (už v 5. měsíci života). Snůšku tvoří přibližně 200 vajec ročně o velikosti 60 g u jednoho vajíčka s hnědavou skořápkou.

Zbarvení a stavba těla

Amroksky se vyskytují pouze v jediném zbarvení – šedomodře příčně žíhané v kombinaci se šedobílými pásy. Kohouti mají barevné pásy stejně široké. Slepice naproti tomu mají černý pás širší, proto působí tmavším dojmem.

Kohouti dosahují váhy až 3,7 kg, slepice max. 3,2 kg. Krk mají středně dlouhý, záda rovná se širokým ocasem a středně velkými žlutě zabarvenými běháky. Vyznačují se vystouplýma očima, výrazně červeným středně velkým hřebenem.

Jako rozlišující znak pohlaví kuřete se využívá zobák. Kohouti ho mají celý žlutý, u slepic ho doplňuje tmavý pruh.

Narazit můžete i na zdrobnělou větev tohoto plemene, kdy kohouti vyrůstají pouze do hmotnosti 1 kg a slepice 0,9 kg.

amrokska.jpg

Charakter amroksek

Jsou klidné a tolerantní společnice. Nemají sklony k přelétání ohrazení. K dobrému vývoji jim postačí i menší výběh. Jsou krotké a svého chovatele si dokážou oblíbit. Amroksky disponují odolným zdravím. V nízké četnosti se u nich objevuje kvokavost.

V porovnání s plymutkami nosnice dávají chovateli více vajíček, ale v jiných ohledech je jejich užitkovost takřka identická.

 

Plánujete-li rozšiřovat svůj chov, můžete se podívat na naši nabídku kuřic.