Barevné rázy slepic

Peří slepic je výrazným znakem pro rozlišování plemen slepic. Jistě už jste se mohli v souvislosti se zbarvením slepic setkat s výrazem koroptví nebo dvojitě lemované, čímž rozlišení barevných vzorů nekončí. Podívejte se na přehled barevných rázů a vzorů slepic.

Kolumbijské zbarvení

Na krku, křídlech a ocasu má slepice černou nebo modrou kresbu. Při pojmenovávání tohoto zbarvení se označují vždy dvě barvy. Příkladem může být žluté černokolumbijské, kdy žlutá označuje základní tón peří. Variantou tohoto zbarvení bývá kapkovitý vzor, ve kterém je dominantnější černá případně modrá kresba teček, nejčastěji na hřbetě a krčním závěsu.

Lemované zbarvení

Peří, které má lemování, je na svých okrajích zbarveno jinou barvou. Má tedy lem. Ve vnitřní části peří se může vytvářet další lem, pak hovoříme o tzv. dvojitém lemování.

Půlměsícová kresba

Je velmi podobná lemovanému zbarvení. V této kresbě jsou lemovány pouze konce per.

Strakatá kresba

U strakaté kresby má vždy pero jednu barvu a na konci je zakončenou bílou barvou. Bílá barva může být zastoupena celou plochou nebo pouze tečkovaně.

Vločkovaná kresba

Na opeření zpravidla na hrudi, zad a ramenou se vyskytují černé oválné skvrny.

Skvrnitá kresba

Vyskytuje se u per zlatě nebo stříbrně zbarvených, na jejich koncích leží černá skvrna.

Tříbarevná kresba

Velmi se podobá skvrnité kresbě (černé skvrny na koncích per). Na koncích už však není žádná pigmentace a tak kresba vypadá tak, že na koncích per leží perla.

Tečkovaná kresba

Pouze varianta skvrnité kresby. Skvrny však mají tvar půlměsíce nebo bodu.

Žíhaná kresba

Základová barva (hnědá, žlutá) je oddělená šikmými pásy.

Pásková kresba

Kresba se skládá ze dvou střídajících se šikmých pruhů. Tmavé (nejčastěji černé) pruhy bývají vždy širší. Špičky per jsou černé.

Krahujcovitá kresba

Nevýrazně konturované pásy v sebe přecházejí.

Pestrá kresba

Stvol pera doprovází barva, která kontrastuje s barvou základní.

2-detail-kresby.jpg